Hakkımızda

Misyon

Bitez mahalle sakinlerinin kültürünün tanıtılması, Bitez’in doğal güzelliklerinin korunması ekonomik fayda sağlayan Bitez mahalle sakinlerinin geliştirilmesi gibi çalışmaların etkin yönetimi Bitez destinasyon turizm faaliyetlerinin sürdürülebilirliğinin sağlanmasıdır.

Vizyon

Bitez’in sürdürülebilir çevresel,ekonomik,sosyal,kültürel zenginliklerini dünyaya tanıtımını yaparak ve Bitez’i her vatandaşın ulaşabileceği bir tatil köyü haline getirmek. Ayrıca bu çalışmaları Bodrum geneline yaymaktır.

Amaç

Bitez halkının gerek tarihsel gerek kültürel açıdan zenginliğini yansıtan bir yapısının oluşu bunu kına gecelerindeki yöresel 'Temel Devren' isimli kıyafetlerinin giyilmesi, yine destinasyon alanında yaşanmış olan Çökertme Türküsü'nün hala düğünlerinde çalınıyor oluşu bu yöreyi eşsiz kılmaktadır.

Bitez’in tarım mirasını, hem bahçe sakinleri arasındaki iş birliği ve dayanışmayı arttırarak, hem de organik tarımı ve bahçe turizmini mali açıdan makul bir iş sektörü haline getirerek koruması. Destinasyon Bitez’de bahçeden tabağa turizmini geliştirmek ve bu yolla Destinasyon Bitez’i dingin, yavaş ve sakin bir belde olarak kalkındırmaktır.

Bahçeden tabağa turizmi, bahçecilik açısından küçük işletmelerin neredeyse kendine yetebilecek bir mutfağı destekleyebilecek çeşitlilikte ürünü ürettikleri ortamlarda yüksek başarı gösterebilmekte, büyük işletmeler tarafından sürdürülen tek kültürlü tarım uygulamalarında ise iyi işlememektedir. Bitez’deki bahçecilik kültürüne baktığımızda hem işletmelerin ölçeği, hem de tarım ürünlerinin çeşitliliği açısından yine Destinasyon Bitez’in bahçeden tabağa turizmi için oldukça avantajlı bir konumda olduğunu görmekteyiz.

Destinasyon Bitez'in aynı zamanda davetkâr bir kıyı, paylaşılan bir plaja sahip olması ve çocuklarınızla deniz kenarında gönül rahatlığı vakit geçirebileceğiniz ve buna ek olarak küçük ölçekli sağlıklı bir otel ve servis ekonomisinin de bulunması sürdürülebilirliğe ve sorumlu turizme olan bağlılığını göstermektedir.

BİTEZ GREEN DESTINATIONS
A.DOĞAL ÖZELLİKLER

Destinasyon bölgesi Muğla İlinin Bodrum İlçesine bağlı bir mahalle olan Bitez'dedir. Bodrum Yarımadasının güney kısmında yer alan bölge vadi ve çöküntü alanlarında akarsuların taşıdığı alüvyonların meydana getirdiği ovada bulunmaktadır. Bölgede Akdeniz iklimi hakim sürer. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır. Kar yağışı görülmez. Destinasyonun kıyı uzunluğu 1 km'dir. İlçe merkezine 8 km uzaklıktaki bölgenin yüzölçümü 12 hektar olup, toplam nüfusu 5.670’tir.

İklim Grafiği:

İklim Grafiği

0 mm yağışla Temmuz yılın en kurak ayıdır. Ortalama 186 mm yağış miktarıyla en fazla yağış Ocak ayında görülmektedir.

Sıcaklık Grafiği:

Sıcaklık Grafiği

30.0 °C sıcaklıkla Temmuz yılın en sıcak ayıdır. Ocak ayında ortalama sıcaklık 11.8 °C olup yılın en düşük ortalamasıdır.

İklim Tablosu:

İklim Tablosu

Data: 1982 - 2012

Yılın en kurak ve en yağışlı ayı arasındaki yağış miktarı: 186 mm Yıl boyunca ortalama sıcaklık 16.7 °C dolaylarında değişim göstermektedir.

Su Sıcaklığı;

Su Sıcaklığı

Yıl boyunca Bitez 'si (Ege Denizi) içinde ortalama 20.30°C su sıcaklıklarına ulaşılır.
25.00°C değerinde, ortalama aylık su sıcaklığı Ağustos olarak yılın en yüksek değerine ulaşır. Oysa Şubat içinde en düşük değer yaklaşık 16.20°C ile ölçülür.

25.00°C ile su sıcaklığı 09. Ağustos civarındaki yıldaki en yüksek değerine ulaşır. 19. Şubat civarındayken, en düşük değer 16.20°C civarındadır.

Rüzgar Hızı Grafiği
Rüzgar Gülü

Rüzgar Hızı Grafiği

B. EKOLOJİ

Bitki Örtüsü;

Bölge zeytin ağaçları (2500 m2) ve narenciye ağaçları ile kaplıdır. Destinasyonun bulunduğu Mahalle olan Bitez'in eski adı Ağaçlı'dır. Adını bölgedeki narenciye ağaçlarından almıştır.

Fauna;

Bölgenin faunası çeşitli balık türleri ve deniz hayvanları türlerinden oluşmaktadır. Bölge ayrıca nesli tükenme tehdidi altında bulanan ve uluslararası alanda korumaya alınan Akdeniz Foklarına da ev sahipliği yapmaktadır. Destinasyon bölgesi belirli koruma statüsüne sahip fakat yasal kategoriler içinde dahil olmayan diğer tabiat alanlarındandır.

C. KÜLTÜR

Miras, gelenekler,folklor, kültürel etkinlikler

Bölge birçok medeniyet ev sahipliği yapmış olup Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşmış tarihi taş evler ve sarnıçlar gibi kalıntılar görmek mümkündür.

Destinasyon bölgesi türkülere de konu olmuştur. Adı ünlü “Çökertme” türküsünde geçen ve Yunanca baa bahçe anlamında olan Bitez, türküde Bitez Yalısı olarak geçmekte ve bilinenin aksine bir bina değil, Bitez sahiline verilen isimdir.

Destinasyon bölgesinde Ege bölgesinde yetişen endemik otlardan yapılan yöresel lezzetlerin sunulduğu cafe ve restaurantlar bulunmaktadır. Ayrıca bölgenin bulunduğu mahallede Bodrum Yarımadasına ünü yayılmış en önemli kültürel lezzeti mandalinalı dondurması ile popüler ve beğenilen Bitez Dondurmacısı yer almaktadır.

Destinasyon bölgesi Her yıl Ocak ayında düzenlenen Bodrum Mandalinası Hasat Festivalinin düzenlendiği Bitez Mahallesinde olup festivalde üreticiler ve sivil toplum kuruluşları, açtıkları stantlarda mandalina ve mandalinadan üretilen ürünleri beğeniye sunmakta ayrıca mandalina kasası yapımı, mandalina hasatına dair bilgiler verilerek hasata katılım sağlanmaktadır.

Rüzgar Hızı Grafiği

Destinasyon bölgesinin buluduğu Mahalle'de Bodrum Belediye A.Ş. tarafından 19.06.2020 tarihinde hizmete açılan Ağaçlı (Mahalle'nin eski adı) Kafe açılmış olup daha çok kadın üreticilerin ürünlerinin ürünlerini satabileceği ve Bodrum Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin ( Bodrum TARKO) taze sebzelerinden, meyvelerine, kurutulmuş ürünlerden reçellerine, özenle şişelenen zeytinyağlarından özel sabunlara kadar Bodrum'da ve destinasyon bölgesinde üretilen ( mandalina, zeytinyağı, turunç ) 85 farklı yerel ve doğal ürünlerinin tüketiciyle buluştuğu bir mekandır. Bodrum TARKO çoğunlukla destinasyon bölgesinde yetişen mandalinanın sürdürülebilmesi ve korunması için oldukça yararlı olmakla birlikte Bölgedeki mandalina bahçeleri ekoturizm açısından önemlidir.

D.TURİZM ARZI

Destinasyon bölgesinin plajı temizliği ile mavi bayrak almayı başarmıştır ve denizde yüzerken dibini görebilirsiniz. Denizin kıyıda derin olmaması ile özellikle küçük çocukları olan ailelerin tatil için tercih ettiği bir yer olmasını sağlamaktadır. Sörf yapmak için elverişli bir rüzgara sahip olan destinasyon, her yıl denizde rengarenk sörfçülerle bir görsel şölen sunmaktadır ziyaretçilerine. Bölge, mavi bayraklı plaj kenarındaki sakin ve temiz yürüyüş yolu, bu yolda yer alan bir çok otel, kafe ve restoranlar bulunduğu, bahçe ve kıyı turizminin bütünleştiği, eşsiz ve otantik deneyimlerin yaşanacağı bir yerdir.

Turistik Yerler;

Bölgede 6'sı apart otel 15'i otel olmak üzere toplam 21 konaklama tesisi bulunmaktadır. 1214 oda ve 2967 yatak bulunmaktadır.

E. ALTYAPI

Ulaşım;

Destinasyon bölgesine 41 km uzaklıkta Bodrum-Milas Havayolu bulunmaktadır. Yol boyunca izlenecek güzergah haritada verilmiştir. Haritada görülen mesafe zaman olarak yaklaşık 45 dakika sürmektedir.

ulaşım

Bodrum-Milas Havayolundan destinasyon bölgesine taksi aracılığı ulaşabilir ayrıca Muğla Büyükşehir Belediyesine bağlı hizmet veren havalimanının iç hatlar servisinde yer alan MUTTAŞ otobüsleri ile Bodrum Merkeze ve Merkezde bulunan Bodrum Otogarından kalkan Bitez minibüsleri ile 15 dk. da destinasyon bölgesine ulaşılabilir. Ayrıca Havayolu şirketlerine ( Türk Hava Yolları, Onur Air, Atlas Jet) ait seferlerde düzenlenmektedir.

Su;

Destinasyon bölgesinin içme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyacını temin eden Güvercinlik İçmesuyu Arıtma Tesisi Nisan 2012’de devreye alınmıştır. Arıtma Tesisi I. Kademe de 40.000 m3/gün kapasiteli arıtım yapabilmektedir. Sonra eklenecek II. Kademe ile kapasite 80.000 m3/gün’e çıkabilecek şekilde dizayn edilmiştir. Arıtma Tesisi’ne hamsu; Geyik Barajı ile Çamköy Yeraltı (YAS) sularının toplandığı toplama deposundan Ø 1100 çapında çelik boru cazibe hattıyla gelmektedir. Arıtma birimleri havalandırma, koagülasyon, flokülasyon, çökeltme, filtreleme ve dezenfeksiyondan oluşmaktadır. Tesiste ön dezenfeksiyon ozon ile son dezenfeksiyon klor ile yapılmaktadır. Ayrıca filtreleme işlemi de kum ile gerçekleştirilmektedir. Kullanılan ana kuagülant Fe3Cl ve polielektrolittir. Ayrıca potasyum permanganat, kostik soda gibi kimyasal maddelerin kullanılabileceği dozlama hatları mevcuttur. Seçilen proses üniteleri sayesinde ;harmanlanmış hamsuda ki bulanıklık ve renk giderilmekte, pH ayarlanmakta, azot bileşikleri ve organik maddeler yok edilmekte, demir, manganez ve kalsiyum değerleri standart değerlere indirilerek ve bakteriyolojik kirlilik tamamen önlenmektedir. Tesiste çamur arıtımı için çamur yoğunlaştırma ve çamur susuzlaştırma işlemleri de yapılmaktadır.

ulaşım

Atıksu;

Destinasyon bölgesinde yer alan yerleşimler ve işyerlerinin de bağlı olduğu atıksu arıtma tesisi mevcut olup 12.500 kişilik bir tesistir ve günde 2500 m3 su arıtılmaktadır.

ulaşım

Katı Atık;

Destinasyon bölgesinde oluşan katı atıklar belediye tarafından 08:00-10:00 saatleri arasında düzenli olarak alınmaktadır. Ayrıca har hafta perşembe günleri bahçe atıkları düzenli olarak toplanmaktadır. Bölgede oluşan geri dönüşüm atıkları için belediyenin web sayfasında Nereye Atıyım? uygulaması ile en yakın biriktirme ekipmanlarının lokasyonlarına ulaşılabilmektedir. Destinasyon bölgesinin sahil kısmında da geri dönüşüm atıkları ( plastik, kağıt, cam ve metal atıklar ) ile organik atıklar için biriktirme ekpmanları bulunmakta her 15 dakikada düzenli olarak toplanmaktadır.

Bölge rutin olarak makina ve elle süpürme, yıkama faaliyetleri ile temizlenmektedir.

F.MENFAAT SAHİPLERİ

Özel; Mesken, işyerleri ile konaklama tesisleri. Bölgede 1 lokanta, 41 içkili lokanta, 3 içkili kafeterya, 2 içkisiz kafeterya, 2 oyun salonu, 2 kuaför, 4 hediyelik eşya, 3 butik, 1 spor malzemeleri satış noktası, 1 seyahat acentesi, 2 tekel bayii, 1 bakkaliye, 5 market, 1 büfe, 1 düğün salonu bulunmaktadır. Ayrıca 10 konutlu 1 site ve 1 mesken yer almaktadır.

Kamu; Mavi Bayraklı Belediye Plajı, Diyanet İşleri – Cami, Sağlık Vakfına ait Engelsiz Özgür Plaj

Sosyal Gruplar;